12.02.2021
Po co nam w życiu matematyka i kiedy zacząć jej nauczać?
Chciałbyś, aby twoje dziecko polubiło matematykę, a liczenie stało się dla niego ciekawe? Nie musisz czekać na moment rozpoczęcia edukacji szkolnej. Już trzylatek może oswajać się z cyframi. Jak to zrobić?
Korzyści z matematyki
Od dawien dawna matematyka jest nazywana królową nauk. Wydaje się trudną dziedziną wiedzy, wymagającą znajomości licznych zasad, praw i perfekcyjnego operowania liczbami. Tymczasem okazuje się, że liczenie może stać się fascynującym zajęciem już dla kilkulatków. Korzyści dla dziecka jest wiele, znacznie więcej niż tylko dobre oceny w szkole:
- Zastosowanie w codziennym życiu – matematyka nie kończy się na wykonywaniu szkolnych obliczeń, zdobyta wiedza ma zastosowanie każdego dnia.,
- Prawidłowe rozumowanie – poznawanie reguł matematycznych nie ogranicza się do jednego przedmiotu szkolnego. Chłonny dziecięcy rozum potrzebuje stymulowania, co przekłada się również na inne dziedziny.
- Logiczne myślenie – zadania, choćby w formie zabawy, uczą logicznego myślenia oraz wnioskowania. Matematyka jest nie tylko światem liczb, lecz również wzajemnych powiązań i zależności.
- Gimnastyka dla mózgu – liczenie utrzymuje mózg w świetnej kondycji, ale też ćwiczy wytrwałość i systematyczność w działaniu
- Inwestycja w przyszłość – znajomość matematyki nie polega na zdobywaniu dobrych ocen w szkole. Wpływa pozytywnie na naukę innych przedmiotów oraz otwiera wiele możliwości w przyszłym życiu.
Kiedy można zacząć uczyć dziecko matematyki? Jak najwcześniej! Już u maluchów warto rozbudzać ciekawość wiedzy. Oczywiście powinno się to odbywać w naturalny sposób, bez zbędnego nacisku czy przymusu. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym dla niego tempie.
W jaki sposób uczyć dziecko matematyki?
Aby zainteresować dziecko światem matematyki, warto sięgnąć do tego, co maluchom jest najbliższe, czyli do zabaw i przykładów z życia codziennego. Pokaż więc dziecku, że musisz wiedzieć, ile potrzebujesz pieniędzy na bilet, a ile na lizaka, że przed wyjściem z domu sprawdzasz liczbę kresek na termometrze, a przygotowując posiłki, odmierzasz składniki. Koniecznie róbcie to razem, w spokojnej atmosferze, w naturalny sposób.
W jaki sposób dziecko uczy się najlepiej?
Czując potrzebę zamiast nacisku
Dziecko wewnętrznie zmotywowane działa efektywniej niż w przypadku stosowania przymusu przez dorosłych.
Poprzez zabawę i działanie
Aktywności najbliższe dziecku pozwalają na swobodne i naturalne przekazywanie wiedzy.
Na miarę własnych możliwości
Stopień trudności przekazywanych treści powinien być dostosowany do dziecięcego potencjału.
Przez zaciekawienie
Uczenie się przebiega szybciej i efektywnej, gdy materiał wzbudza ciekawość, wywołuje emocje.
W atrakcyjnej formie
Wpływa ona nie tylko na poziom koncentracji uwagi i zainteresowania tematem, ale też na proces zapamiętywania, przetwarzania i odtwarzania.
Pamiętaj, że dziecko bardzo często chciałoby być takie jak mama i tata, jest więc spora nadzieja na to, że będzie chciało cię naśladować. Bawcie się klockami, liczmanami, sięgnij po książeczki odpowiednie do wieku malca. Skorzystaj też z elektronicznych narzędzi edukacyjnych, które łącząc wiedzę doświadczonych ekspertów i atrakcyjną formę, z pewnością zainteresują małego matematyka. Jednym z wartościowych narzędzi do nauki matematyki, z którym warto się zapoznać, jest platforma ”Albert” , którą obecnie można przetestować za darmo.
Nie musisz już dłużej przekopywać internetu w poszukiwaniu wartościowych dla dziecka treści edukacyjnych. Tutaj znajdziesz gry, ćwiczenia interaktywne, animowane lekcje.
Podział wiekowy Junior 3-9 lat i Albert 10-16 lat pozwala na optymalne dopasowanie treści do wieku dziecka. Młodsi użytkownicy poznają matematykę w zabawie, starsi – doskonalą i uzupełniają wiedzę, zgodnie z podstawą programową.
Jako rodzic możesz mieć poczucie dobrze wykonanego zadania, umożliwiając dziecku rozwijanie umiejętności na wysokim poziomie. Zapewnisz dziecku pozytywną rozrywkę i korzystny dla jego rozwoju sposób na nudę.
Pomożesz juniorowi w uporaniu się z trudnościami w nauce, stwarzając warunki do odnoszenia sukcesów i wzmacniania poczucia wartości.
Dzięki platformie Albert stawiasz sobie za cel nie tylko skuteczne wirtualne nauczanie, ale również rozwijanie w dziecku zainteresowań, pasji i kreatywności.
Możesz mieć pewność, że wczesne rozbudzanie w dziecku zainteresowań matematycznych zaprocentuje w przyszłości. Codzienny, naturalny kontakt z matematyką jest nie tylko świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale też inwestycją w uczniowską przyszłość.